Belka
Piątek, 10 Maja 2024   imieniny: Antonina, Izydor, Antoni
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

6. Polsko-Niemiecki spacer na cmentarzu komunalnym w Słubicach

Data publikacji: 2018-11-02, Data modyfikacji: 2018-11-03
A A AWydrukDrukuj  
 
Wczorajszego wieczoru z okazji Dnia Wszystkich Świętych odbył się kolejny już Polsko-Niemiecki spacer na cmentarz komunalny w Słubicach, na który przyszło blisko 40 zainteresowanych z Polski, Niemiec, a nawet... Włoch. ''Jedną z niespodzianek spaceru była obecność Laury Tradii, Włoszki doktoryzującej się w Instytucie Antropologii Kulturowej na renomowanym Uniwersytecie Cambridge w Wielkiej Brytanii. Interesowały ją bowiem losy grobów wojennych bo obu stronach Doliny Środkowej Odry, zarówno tych niemieckich, sowieckich, jak i polskich. Można zatem spodziewać się, że w jej pracy doktorskiej znajdą się również wzmianki o grobach wojennych na ziemi słubickiej jak i z nieco dalszej okolicy. Uczestnicy wczorajszego spaceru spotkali się o godz. 17 przed kościołem NMP Królowej Polski przy ul. 1 Maja 31 w Słubicach i stamtąd wyruszyli na miejscowy cmentarz komunalny. Podczas wydarzenia była mowa m.in. o polskich tradycjach związanych z Dniem Wszystkich Świętych, różnicach między katolickim Dniem Wszystkich Świętych i ewangelicką Niedzielą Zmarłych, ale i o historii cmentarza komunalnego w Słubicach założonego już w 1814 r., czy nieistniejącej już kaplicy z 1901 r. Była też krótka opowieść o cmentarzach w tradycjach kresowych i romskich, a na koniec zapalenie symbolicznych zniczy przy wybranych grobowcach. Cmentarz komunalny w Słubicach to miejsce, gdzie spoczywają nie tylko Polacy - mieszkańcy obecnych Słubic, ale także Niemcy. Do zakończenia II wojny światowej Słubice były bowiem prawobrzeżną dzielnicą Frankfurtu nad Odrą o nazwie Dammvorstadt. Organizatorami wydarzenia, zainicjowanego w latach 90. przez 77-letniego dziś Eckarda Reißa z Frankfurtu nad Odrą (wówczas jeszcze tylko dla Frankfurtczyków), byli w tym roku Roland Semik,społeczny opiekun zabytków powiatu słubickiego i członek Towarzystwa Historycznego we Frankfurcie nad Odrą oraz, co nowe, Adam Poholski, współpracujący z Uniwersytetem Ludowym (niem. Volkshochschule) we Frankfurcie nad Odrą, a na co dzień przewodnik wycieczek, a także sekretarz i księgowy Polskiego Towarzystwa do Walki z Kalectwem,Koło w Słubicach.''- Roland Semik Społeczny opiekun zabytków powiatu słubickiego.   

Pełna treść wiadomości na: slubice.tv/wiadomosci/7744,6-polsko-niemiecki-spacer-na-cmentarzu-komunalnym-
slubice.tv, Źródło artykułu: slubice.tv
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
słubicki

Powiat słubicki - powstały w 1999 roku w ramach administracyjnej reformy ma swoją siedzibę w Słubicach. W skład powiatu leżącego nad Odrą wchodzą następujące gminy: Cybinka, Ośno Lubuskie, Rzepin, Słubice, Górzyca. Teren powiatu w województwie lubuskim zajmuje 999 tys. km², na których zamieszkuje 47 tys. osób.

Do powiatu prowadzi wiele dróg: krajowe nr 2, 22, 29 oraz 31; wojewódzkie 134, 137 i 139, a także linie kolejowe nr 3, 273 oraz 364.

Turyści, którzy interesują się sportem powinni odwiedzić jeden z najstarszych stadionów w centralnej Europie. Chodzi oczywiście o stadion olimpijski w Słubicach. Do atrakcji należy także Muzeum Łąki w Owczarach, średniowieczne mury obronne w Ośnie Lubuskim i Collegium Polonicum, czyli placówka naukowo-badawcza, którą znajdziemy w Słubicach. Miłośnicy spędzania czasu na relaksie pośród powinni wybrać się na ścieżkę edukacyjno-przyrodniczą „Bobrowy Szlak”. Na niewielkim obszarze można spotkać tam prawie wszystkie typy siedliskowe lasu. Warto także zobaczyć dąb „Piast”. Ma on aż 660 lat!    

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola