Belka
Sobota, 15 Grudnia 2018   imieniny: Nina, Celina, Walerian
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Collegium Polonicum w Słubicach zainaugurowało dwudziesty rok akademicki

Data publikacji: 2017-10-20, Data modyfikacji: 2017-10-20
A A AWydrukDrukuj  
 
Collegium Polonicum w Słubicach zainaugurowało dwudziesty rok akademicki
Wspólna placówka naukowo-badawcza uniwersytetów z Polski i Niemiec – Collegium Polonicum w Słubicach (Lubuskie) uroczyście zainaugurowała w czwartek dwudziesty rok akademicki – poinformowała rzecznik Collegium Polonicum Ewa Bielewicz-Polakowska.

Collegium Polonicum to wspólne przedsięwzięcie Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza (UAM) w Poznaniu i Uniwersytetu Europejskiego Viadrina z Frankfurtu nad Odrą. Podczas czwartkowej inauguracji jubileusz świętował także działający w ramach Collegium Polonicum: Polsko-Niemiecki Instytut Badawczy.

Jak mówił podczas inauguracji rektor UAM Andrzej Lesicki w rozwoju uniwersytetu z Poznania i pogłębianiu jego współpracy międzynarodowej uczestniczy również Collegium Polonicum w Słubicach. "Nasza współpraca z Uniwersytetem Europejskim Viadrina to 25-letni okres poszukiwań, eksperymentów, bezprecedensowych sukcesów, ale też trudnych chwil. (…) Od pewnego czasu rozważamy podjęcie swego rodzaju eksperymentu, jakim miałoby być utworzenie w Collegium Polonicum pierwszego w Europie wspólnego, polsko-niemieckiego wydziału" - powiedział rektor UAM.

Obecnie w Collegium Polonicum studiuje około 400 studentów na sześciu kierunkach: filologii polskiej jako obcej, filologii germańskiej, prawie, kulturoznawstwie, ochronie europejskich dóbr kultury oraz kierunku kultura i historia Europy Środkowej i Wschodniej.

„W tym roku największym zainteresowaniem wśród nowych studentów cieszyło się prawo i filologia polska jako obca. Ten trend utrzymuje się od kilku lat” – powiedziała rzecznik Collegium Polonicum Ewa Bielewicz-Polakowska.

Choć Collegium Polonicum nie jest dużą uczelnią, to wyróżnia je wysoki poziom umiędzynarodowienia – prawie 30 proc. studentów to obcokrajowcy. Pochodzą z Ukrainy, Białorusi, Niemiec, Chin i Meksyku. W tym roku akademickim w słubickiej uczelni naukę rozpocznie około 100 studentów.

19 października piąty rok działalności świętował też Polsko-Niemiecki Instytut Badawczy w Collegium Polonicum. Polscy i niemieccy badacze reprezentują tam dziedziny i dyscypliny naukowe taki jak: nauki humanistyczne, w tym językoznawstwo, literaturoznawstwo, kulturoznawstwo i historia; nauki o Ziemi (min. geografia); nauki biologiczne (min. ekologia i hydrobiologia); nauki prawne i techniczne.

„Realizowane przez nich projekty i tematy badawcze poświęcone są problematyce polsko-niemieckiej i szeroko rozumianym granicom. Instytut działa aktywnie organizując konferencje, wykłady gościnne, warsztaty, spotkania autorskie i wystawy” – wyjaśniła Bielewicz-Polakowska. 

Źródło: http://www.naukawpolsce.pap.pl

 

(PAP) autor: Marcin Rynkiewicz
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
słubicki

Powiat słubicki - powstały w 1999 roku w ramach administracyjnej reformy ma swoją siedzibę w Słubicach. W skład powiatu leżącego nad Odrą wchodzą następujące gminy: Cybinka, Ośno Lubuskie, Rzepin, Słubice, Górzyca. Teren powiatu w województwie lubuskim zajmuje 999 tys. km², na których zamieszkuje 47 tys. osób.

Do powiatu prowadzi wiele dróg: krajowe nr 2, 22, 29 oraz 31; wojewódzkie 134, 137 i 139, a także linie kolejowe nr 3, 273 oraz 364.

Turyści, którzy interesują się sportem powinni odwiedzić jeden z najstarszych stadionów w centralnej Europie. Chodzi oczywiście o stadion olimpijski w Słubicach. Do atrakcji należy także Muzeum Łąki w Owczarach, średniowieczne mury obronne w Ośnie Lubuskim i Collegium Polonicum, czyli placówka naukowo-badawcza, którą znajdziemy w Słubicach. Miłośnicy spędzania czasu na relaksie pośród powinni wybrać się na ścieżkę edukacyjno-przyrodniczą „Bobrowy Szlak”. Na niewielkim obszarze można spotkać tam prawie wszystkie typy siedliskowe lasu. Warto także zobaczyć dąb „Piast”. Ma on aż 660 lat!    

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola