Belka
Środa, 16 Stycznia 2019   imieniny: Marceli, Włodzimierz, Bernard
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

2018 KONCERT GALOWY Z OKAZJI JUBILEUSZU 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Rzeczpospolitą Polską

Data publikacji: 2018-10-18, Data modyfikacji: 2018-10-19
A A AWydrukDrukuj  
 
Kościół pw. Ducha Świętego w Słubicach 19:30 | wstęp wolny Jedną z ważniejszych uroczystości w kalendarzu gminnych obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, jest Koncert Galowy, poświęcony temu jubileuszowi. Pierwotnie zaplanowany w auli Collegium Polonicum, ostatecznie, ze względu na zniszczenie budynku podczas pożaru, odbędzie się on w kościele pw. Ducha Świętego w Słubicach 26 października o 19.30. Koncert ten będzie wyjątkowy w każdym wymiarze. Dawno już w Słubicach nie wystawiane były dzieła takiego rozmachu i w tak wielkiej symfoniczno-chóralnej obsadzie. Ponadto artyści zaproszeni do tego projektu stworzą specjalnie na tę okazję międzynarodowy zespół składający się z muzyków i śpiewaków pochodzących z Polski, Niemiec i Białorusi. Do dyrygowania całością udało nam się zaprosić maestro Monikę Wolińską, dyrygentkę światowego formatu, pierwszą Polkę w historii, która stanęła za pulpitem dyrygenckim w nowojorskiej Carnegie Hall, profesora warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. W końcu zaś repertuar koncertu, na który składają się wyłącznie dzieła muzyki polskiej, to utwory porywające rozmachem, uwodzące słuchaczy romantyczną kantyleną i głęboko osadzone w narodowej tradycji muzycznej. Usłyszymy poemat symfoniczny Odwieczne Pieśni z op. 10 Mieczysława Karłowicza, o którym muzykolog Henryk Opieński tak pisał na łamach „Sceny i sztuki” na początku XX wieku: „W formie symfonicznego tryptyku wypowiedział autor to, co mu w duszy muzyka-artysty śpiewało, kiedy spoczywając może na granitowych wierchach Tatr (wśród których od lat kilku stale przebywa) dumał o największych zagadkach ludzkiego bytu: o wiekuistej tęsknocie ducha, o miłości i o śmierci...". Następnie do Brandenburskiej Orkiestry Państwowej dołączą na scenie chóry Salutaris z Mińska oraz Con Sono i Adoramus ze Słubic oraz czwórka solistów, aby wykonać dzieło dużo bardziej współczesne, którego premiera odbyła się zaledwie 10 lat temu. Te Deum (Ciebie Boga wysławiamy) do muzyki Wojciecha Kilara to bardzo osobista wypowiedź kompozytora, dedykowana zmarłej żonie. W warstwie muzycznej dzieło zawiera elementy wyraźnie archaizujące i nawiązujące do tradycji pieśni sakralnych (gregorianka), a także bardzo charakterystyczne dla Kilara elementy minimalizmu i budowania szerokich fraz opartych na wielokrotnych powtórzeniach. To utwór niesamowicie ciekawy, monumentalny i robiący wrażenie także na słuchaczach nie mających wprawy w odbiorze muzyki klasycznej. Małgorzata Trojanowska – sopran, Aneta Łukaszewicz - alt, Aleksander Rewiński - tenor, Rafał Korpik – bas Chór Kameralny Salutaris (Mińsk), Zespół wokalny Con Sono (Słubice), Chór Kameralny Adoramus (Słubice) Przygotowanie chórów: Olga Yanum, Swietłana Doniec-Łysenko, Barbara Weiser-Lada Brandenburska Orkiestra Państwowa Frankfurt nad Odrą Dyryguje Monika Wolińska Organizator: Słubicki Miejski Ośrodek Kultury; sfinansowano z budżetu Gminy Słubice przy wsparciu Chirurgii Plastycznej Barańscy

Pełna treść wiadomości na: slubice.tv/wiadomosci/7703,2018-koncert-galowy-z-okazji-jubileuszu-100-lecia-
slubice.tv, Źródło artykułu: slubice.tv
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
słubicki

Powiat słubicki - powstały w 1999 roku w ramach administracyjnej reformy ma swoją siedzibę w Słubicach. W skład powiatu leżącego nad Odrą wchodzą następujące gminy: Cybinka, Ośno Lubuskie, Rzepin, Słubice, Górzyca. Teren powiatu w województwie lubuskim zajmuje 999 tys. km², na których zamieszkuje 47 tys. osób.

Do powiatu prowadzi wiele dróg: krajowe nr 2, 22, 29 oraz 31; wojewódzkie 134, 137 i 139, a także linie kolejowe nr 3, 273 oraz 364.

Turyści, którzy interesują się sportem powinni odwiedzić jeden z najstarszych stadionów w centralnej Europie. Chodzi oczywiście o stadion olimpijski w Słubicach. Do atrakcji należy także Muzeum Łąki w Owczarach, średniowieczne mury obronne w Ośnie Lubuskim i Collegium Polonicum, czyli placówka naukowo-badawcza, którą znajdziemy w Słubicach. Miłośnicy spędzania czasu na relaksie pośród powinni wybrać się na ścieżkę edukacyjno-przyrodniczą „Bobrowy Szlak”. Na niewielkim obszarze można spotkać tam prawie wszystkie typy siedliskowe lasu. Warto także zobaczyć dąb „Piast”. Ma on aż 660 lat!    

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola